کودکان پنج تا شش‌ساله

 

   خصوصيات بازى‌ها در سنين سه تا شش‌سالگى را مى‌توان چنين برشمرد: بازى همراه با حرکات بدني؛ استفاده از نيروى تخيل در بازى‌ها؛ علاقه به رقابت و تقليد؛ علاقهٔ شديد به بازى با گِل و خاک؛ شکستن و نابود کردن اسباب‌بازى‌ به‌منظور پى بردن به محتويات آنها و بالاخره، نپذيرفتن هيچ‌گونه قيد و قانون و قاعده‌اى در بازي.
  کودک در شش‌سالگى مستطيل (با دو قطر آن)، لوزى (با محور طول افقي) و دايره و مثلث به‌صورت مماس داخل و خارج مى‌کشد.
1 –  کودک در شش‌سالگى پلهٔ شش مکعبى مى‌سازد.
2 – کودکان در شش تا هفت‌سالگى معلومات خود را که از تجارب شخصى و يا از داستان‌هاى نقل شده کسب کرده‌اند، به‌صورت ماهرانه‌اى در بازى‌ها به‌کار مى‌گيرند.
3 – کودک در شش‌سالگى بازى‌هاى فردى را که به‌صورت دويدن و بالا رفتن بود، به‌صورت بازى‌هاى جمعى درمى‌آورد و بيشتر اوقات با کودکان ديگر بازى مى‌کند ولى يک همبازى را ترجيح مى‌دهد و تمايل به بازى در گروه‌هاى کوچک در او ديده مى‌شود. او بازى ابداع مى‌کند و در هنگام بازى قواعد و مقررات آن را تغيير مى‌دهد.
4 –  کودکان در چهار تا شش‌سالگى به بازى‌هاى نمايشى علاقه دارند و از اين طريق احساس لذت مى‌کنند.
5 –  کودکان در سن پنج تا شش‌سالگى مى‌توانند به فعاليت‌هائى از قبيل بازى‌هاى نمايشى ساختن عروسک‌هاى خيمه‌شب‌بازى براى کلاس، مجسمه‌سازى از افراد براى روى صحنه و غيره اقدام کنند.
6 –  بازى ذوقى تقريباً در پنج تا شش‌سالگى ظاهر مى‌شود.
7 –  در پنج تا شش‌سالگى بيشتر اوقات علاوه بر سه‌چرخه، دوچرخه‌سوارى نيز مى‌کنند. پريدن با يک پا به‌طور يک در ميان و جست و خيز کردن، تسلط بيشتر روى حرکات ظريف بدن، شروع استفاده از وسايلى مانند مسواک، قيچي، اره، مداد، چکش و سوزن براى دوخت و دوز.
8 –  در شش‌سالگى مى‌تواند توپ را با راکت تنيس بزند؛ توپ را با يک دست مى‌گيرد؛ از مقررات بازى پيروى و همبازى را انتخاب مى‌کند.
9 – فهرست اسباب‌بازى‌هاى مناسب براى کودکان پنج تا شش‌ساله:
ميز تحرير و صندلى – جعبهٔ رنگ و وسايل نقاشى – وسايل باغبانى (بيلچه، شن‌کش و …) فرفره – طناب براى طناب‌بازى – وسايل خياطى (سوزن و نخ) دوچرخه – توپ با راکت – قيچى و کاغذ – انواع عروسک (عروسک خيمه‌شب‌بازى و …) – گِل رس، خاک، شن، خميربازى.

 

اسباب بازی های مناسب برای کودکان پنج تا شش‌ساله

ميز تحرير و صندلى , جعبهٔ رنگ و وسايل نقاشى , وسايل باغبانى (بيلچه، شن‌کش و …) فرفره , طناب براى طناب‌بازى , وسايل خياطى (سوزن و نخ) دوچرخه , توپ با راکت , قيچى و کاغذ , انواع عروسک (عروسک خيمه‌شب‌بازى و …) , گِل رس، خاک، شن، خميربازى.