کودکان پنج تا شش‌ساله

 

   خصوصیات بازى‌ها در سنین سه تا شش‌سالگى را مى‌توان چنین برشمرد: بازى همراه با حرکات بدنی؛ استفاده از نیروى تخیل در بازى‌ها؛ علاقه به رقابت و تقلید؛ علاقهٔ شدید به بازى با گِل و خاک؛ شکستن و نابود کردن اسباب‌بازى‌ به‌منظور پى بردن به محتویات آنها و بالاخره، نپذیرفتن هیچ‌گونه قید و قانون و قاعده‌اى در بازی.
  کودک در شش‌سالگى مستطیل (با دو قطر آن)، لوزى (با محور طول افقی) و دایره و مثلث به‌صورت مماس داخل و خارج مى‌کشد.
۱ –  کودک در شش‌سالگى پلهٔ شش مکعبى مى‌سازد.
۲ – کودکان در شش تا هفت‌سالگى معلومات خود را که از تجارب شخصى و یا از داستان‌هاى نقل شده کسب کرده‌اند، به‌صورت ماهرانه‌اى در بازى‌ها به‌کار مى‌گیرند.
۳ – کودک در شش‌سالگى بازى‌هاى فردى را که به‌صورت دویدن و بالا رفتن بود، به‌صورت بازى‌هاى جمعى درمى‌آورد و بیشتر اوقات با کودکان دیگر بازى مى‌کند ولى یک همبازى را ترجیح مى‌دهد و تمایل به بازى در گروه‌هاى کوچک در او دیده مى‌شود. او بازى ابداع مى‌کند و در هنگام بازى قواعد و مقررات آن را تغییر مى‌دهد.
۴ –  کودکان در چهار تا شش‌سالگى به بازى‌هاى نمایشى علاقه دارند و از این طریق احساس لذت مى‌کنند.
۵ –  کودکان در سن پنج تا شش‌سالگى مى‌توانند به فعالیت‌هائى از قبیل بازى‌هاى نمایشى ساختن عروسک‌هاى خیمه‌شب‌بازى براى کلاس، مجسمه‌سازى از افراد براى روى صحنه و غیره اقدام کنند.
۶ –  بازى ذوقى تقریباً در پنج تا شش‌سالگى ظاهر مى‌شود.
۷ –  در پنج تا شش‌سالگى بیشتر اوقات علاوه بر سه‌چرخه، دوچرخه‌سوارى نیز مى‌کنند. پریدن با یک پا به‌طور یک در میان و جست و خیز کردن، تسلط بیشتر روى حرکات ظریف بدن، شروع استفاده از وسایلى مانند مسواک، قیچی، اره، مداد، چکش و سوزن براى دوخت و دوز.
۸ –  در شش‌سالگى مى‌تواند توپ را با راکت تنیس بزند؛ توپ را با یک دست مى‌گیرد؛ از مقررات بازى پیروى و همبازى را انتخاب مى‌کند.
۹ – فهرست اسباب‌بازى‌هاى مناسب براى کودکان پنج تا شش‌ساله:
میز تحریر و صندلى – جعبهٔ رنگ و وسایل نقاشى – وسایل باغبانى (بیلچه، شن‌کش و …) فرفره – طناب براى طناب‌بازى – وسایل خیاطى (سوزن و نخ) دوچرخه – توپ با راکت – قیچى و کاغذ – انواع عروسک (عروسک خیمه‌شب‌بازى و …) – گِل رس، خاک، شن، خمیربازى.

 

اسباب بازی های مناسب برای کودکان پنج تا شش‌ساله

میز تحریر و صندلى , جعبهٔ رنگ و وسایل نقاشى , وسایل باغبانى (بیلچه، شن‌کش و …) فرفره , طناب براى طناب‌بازى , وسایل خیاطى (سوزن و نخ) دوچرخه , توپ با راکت , قیچى و کاغذ , انواع عروسک (عروسک خیمه‌شب‌بازى و …) , گِل رس، خاک، شن، خمیربازى.